Forum www.polskalewicalublin.fora.pl Strona Główna

 DEKLARACJA NA RZECZ POLSKI SOCJALNEJ

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
polskalewicalublin
AdministratorDołączył: 27 Lut 2009
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Region Lubelski

PostWysłany: Sob 14:03, 14 Mar 2009    Temat postu: DEKLARACJA NA RZECZ POLSKI SOCJALNEJ

11 marca w siedzibie OPZZ doszło do podpisania wspólnej deklaracji partii lewicowych oraz związków zawodowych pod nazwą "O Polskę Socjalną". Uczestnicy spotkania - zgodnie stwierdzili, że wyłącznie zjednoczona lewica , mówiąca w kluczowych sprawach jednym głosem daje szansę na ponowne stanie się alternatywą dla rządów dwóch partii prawicowych. Porozumienie Lewicy ma szczególne znaczenie w dobie kryzysu gospodarczego - ponieważ to rządy lewicy w historii ostatnich dwudziestu lat budowały wzrost gospodarczy i rozwój kraju, konsumowany potem i niszczony przez kadencję rządów prawicowych. Zgodnie uznano , że ruch zapoczątkowany tym spotkaniem powinien stanowić początek zjednoczenia partii lewicowych. Podczas spotkania poparto wszystkie tezy wystąpienia i poprawki zgłoszone przez Przewodniczącego Polskiej Lewicy Leszka Millera.

Tekst Deklaracji

DEKLARACJA NA RZECZ POLSKI SOCJALNEJ
I.
Wydarzenia, których doświadczamy w ostatnich miesiącach dowodzą słuszności tezy, ze gospodarka musi służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Odejście od reguł społecznej gospodarki rynkowej i właściwego poziomu interwencjonizmu państwowego powoduje, ze światowa gospodarka wchodzi w okres kryzysu najgłębszego od II wojny światowej. Ta sytuacja nie może być kontynuowana. Człowiek musi być ważniejszy niż rynek, a praca ważniejsza niż zasiłek.
II.
Zyski ze spekulacyjnej polityki czerpali nieliczni - koszty ponoszą cale społeczeństwa, w szczególności pracownicy i ich rodziny. Ryzyko jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej ponosi pracodawca a nie zatrudniony przez niego pracownik. Straszenie zwolnieniami w przypadku niezaakceptowania ustępstw socjalnych przez pracobiorców jest nieuczciwe i przywołuje skojarzenia z dziewiętnastowiecznym kapitalizmem. Zachowując dla siebie wysokie wynagrodzenia, premie i odprawy, sprawcy obecnych kłopotów wymagają od ludzi pracy wyrzeczeń, obniżek pensji, "zaciskania pasa". Unikają uczciwej diagnozy przyczyn, pokazują nieprawdziwe recepty. Codziennie otrzymujemy informacje o kolejnych zwolnieniach, o rosnącym bezrobociu, tragediach ludzi. Obecne działania rządu nie odpowiadają na narastajacy kryzys gospodarczy.
III.
Nasze rozwiązania odpowiadają idei Europy Socjalnej i społecznej gospodarki rynkowej. Chcemy obecności Polski w Europie Socjalnej! Podobnie jak inne państwa europejskie oraz instytucje europejskie, rząd musi przejąć na siebie odpowiedzialność za przeciwdziałanie niestabilności gospodarczej i chronić najsłabszych. My, przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz lewicowych partii i ugrupowań, w obliczu kompromitacji neoliberalizmu i ostatecznego upadku wiary w nieograniczony wolny rynek oświadczamy:
• Będziemy dążyć do rozwoju innej sprawdzonej idei - opiekuńczości państwa i prospołecznej roli agend publicznych.
• Domagamy się aby, w obecnej sytuacji, wszelkie wysiłki państwa i samorządów skupiały się na pobudzaniu słabnącego popytu wewnętrznego. Od możliwości wszystkich obywateli do wzmożonych zachowań konsumenckich zależy czy nasza gospodarka łagodnie zniesie skutki fali kryzysu, czy załamanie gospodarcze ogarnie nas na długie lata. Wiemy, ze w przypadku zrealizowania się najczarniejszego ze scenariuszy, największe koszty poniosą nie menedżerowie, nie rządzący, ale zwykli obywatele.
• Zdecydowanie przeciwstawiamy się obniżkom podatków i preferencji dla najbogatszych. Całościowa polityka społeczno-ekonomiczna, obejmująca także działania fiskalne, kredytowe, inwestycyjne i konsumenckie oraz minimalna place i uposażenia emerytów i rencistów, jak również świadczenia z ubezpieczenia społecznego i pomocy społecznej musi nieustannie pamiętać o zachowaniu wysokiego poziomu popytu wewnętrznego. Władze publiczne muszą zagwarantować poręczenia kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw ale przede wszystkim tanich i łatwo dostępnych kredytów konsumenckich dla obywateli oraz wprowadzenia mechanizmów umożliwiających spłatę kredytów mieszkaniowych uczciwie pracującym.
• Opowiadamy się za czerpaniem wzorców z praktyk innych krajów i ich recept odnoszących się do rozwiązań antykryzysowych. Zapowiedzi wysokich nakładów na roboty publiczne we Francji, Niemczech, a nawet w Stanach Zjednoczonych są tego wyrazem. Niezbędne jest natychmiastowe wykorzystanie środków unijnych przyznanych na rozwój Polski.
• Jesteśmy za podtrzymaniem popytu wewnętrznego jako kluczowego czynnika świadczącego o wzroście gospodarki. Zdajemy sobie sprawę, ze tylko stabilność w miejscu pracy jest jego gwarancja. Niepewność co do dnia następnego, obawa o zachowanie miejsca pracy, strach przed możliwością braku wypłaty wynagrodzenia i w konsekwencji spłaty zaciągniętych kredytów, prowadzi do ograniczenia zachowań konsumenckich tylko do najistotniejszych potrzeb gospodarstwa domowego.
• Nie pozwolimy, aby wykorzystywano sytuacje kryzysowa do zamachu na prawo pracy, aby domagano się ograniczania pewności pracy, aby dążono do obniżania wynagrodzeń oraz uprawnień pracowniczych. Zadamy instytucjonalnej pomocy publicznej i wsparcia dla osób zagrożonych bezrobociem i wykluczanych społecznie. Władze publiczne muszą wreszcie wziąć odpowiedzialność za cale spoleczenstwo!
IV.
Zobowiązujemy się do podjęcia działań na rzecz opracowania wspólnego, lewicowego programu społecznego i gospodarczego dla Polski.

Powołujemy sekretariat porozumienia na rzecz Polski socjalnej, koordynujący dalsze prace programowe i wspólne działania sygnatariuszy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GośćPostWysłany: Sob 14:15, 14 Mar 2009    Temat postu: Lewica się jednoczy

BRAWO !!!
Wreszcie Panowie poszliście po rozum do głowy.
Najwyższy czas na tego typu działania . . .
Mam tylko nadzieję, że lewica w wyborach do europarlamentu pójdzie pod jedną frakcją. Tak trzymać Very Happy
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Nie 14:02, 15 Mar 2009    Temat postu: Może nareszcie Lewica Razem

Gdyby Ci Wszyscy, którzy podpisali się pod tą Deklaracją pozbyli się własnych Animozji, uprzedzeń do innych polityków lewicy i stworzyli z tych partii na zasadzie własnych autonomii Jedną Formację Lewicową, to gwarantuję wynik w wyborach około 48 % poparcia społecznego.
Panowie weźcie to pod uwagę i do roboty, bo w przeciwnym razie pozostanie na scenie politycznej tylko PIS i PO.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.polskalewicalublin.fora.pl Strona Główna -> POROZUMIENIE LEWICY - Deklaracja na rzecz Polski Socjalnej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gRed v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin